logo

Nejistá předpověď na Vánoce

Spolehlivá meteorologická předpověď sáhá obvykle na dobu jednoho týdne dopředu. V některých situacích se tato doba zkracuje, někdy se i prodlužuje. Aktuální vývoj situace však komplikuje předpověď i na dobu předvánoční. Názorně to ilustruje obrázek níže - tzv. ansámblová předpověď amerického modelu GFS.

V jednotlivých variantách dnešního běhu modelu (14.12. 00 UTC) můžeme vidět poměrně značný rozptyl v předpovědi teploty v hladině 850 hPa (cca 1500 metrů nad mořem), který začíná kolem 19.prosince a už 21.prosince se jednotlivé běhy modelu od sebe liší až o téměř 25 °C. Zatímco, jeden z běhů ukazuje ochlazení k -10 °C, jiný ukazuje oteplení k +14 °C. (Pozn. v grafu je tlustou červenou čarou znázorněn průměr za období 1981-2010, na kterém je patrné i obvyklé vánoční oteplení.)

I proto zůstává v současné době jakákoli předpověď na vánoční svátky jako příliš nespolehlivá. O něco jistější je předpověď srážek v předvánočním období. Srážek do Vánoc, kvůli oblasti vysokého tlaku vzduchu nad naším územím, skutečně mnoho nebude. Můžeme čekat menší množství srážek tuto neděli. Poté možná úplně těsně před Vánoci.

Co se týká skupenství srážek, tak to je právě, kvůli výše uvedené nejistotě stanovení teploty, také poměrně nejisté. Zatím se tak nejpravděpodobnější možností sněhu na Vánoce na severu Čech v nižších polohách jeví sníh v podobě tzv. průmyslového sněžení, který by mohl vypadávat při nízké oblačnosti v nedaleké blízkosti větších zdrojů vlhkosti, tedy často elektrárenských či jiných průmyslových komínů. Právě výskyt nízké oblačnosti lze v následujících dnech očekávat poměrně často.

-rt-
Ansámblová předpověď z modelu GFS teploty v hladině 850 hPa


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto .

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.