logo

Poděkování za dlouholetou pozorovatelskou činnost

V březnu 1954 byla v Mlýnech u Kytlice (okr. Děčín) zřízena srážkoměrná stanice. Správcem stanice byl pan Stanislav Minář, s měřením a pozorováním od počátku pomáhala jeho dcera, paní Vlasta Kučerová. Od 1. srpna 1962 převzala paní Kučerová správu srážkoměrné stanice zcela do svých rukou. Za dlouholetou činnost pozorovatelky srážkoměrné stanice paní Kučerové touto cestou děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Jaké je vybavení základní srážkoměrné stanice?

Vybavení srážkoměrné stanice tvoří srážkoměrná souprava (srážkoměr, stojan, nálevka, konvice, odměrka) na měření množství spadlých srážek, sněhoměrná tyč na měření výšky sněhu, sněhoměrné prkénko na měření nově napadaného sněhu a váhový sněhoměr určený k měření vodní hodnoty sněhové pokrývky.

Co patří k činnostem pozorovatele srážkoměrné stanice?

Pozorovatel srážkoměrné stanice je povinen denně v termínu 07 h SEČ změřit množství srážek, v zimním období navíc celkovou výšku sněhové pokrývky a výšku nového sněhu. V průběhu dne pozorovatel zapisuje průběh atmosférických jevů, například výskyt bouřky, deště, sněžení, mlhy, náledí,… Naměřené a napozorované údaje zapisuje pozorovatel do Denního záznamníku a po ukončení měsíce zašle naměřené a napozorované údaje ve formě MĚSÍČNÍHO VÝKAZU METEOROLOGICKÉHO POZOROVÁNÍ do ČHMÚ v Ústí n. L. (viz foto níže), kde jsou údaje pořízeny do klimatologické databáze ČHMÚ. Digitalizované údaje procházejí spolu s ostatními stanicemi kontrolou dat. Validované údaje jsou poté využívány pro posudkovou činnost, vědeckou práci, apod.


Stanice Mlýny u Kytlice.


Paní Kučerová diskutuje s revizorkou paní Schmiedovou o deficitu srážek.


Výkaz ze stanice Mlýny u Kytlice.

-dr-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto .

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 8−7:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.